Domů  Registrace

San Francisco | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » USA  » CALIFORNIA » San Francisco

San Francisco

San Francisco, oficiálně: Město a Okres San Francisco, je velké město na západním pobřeží USA. Je hlavním kulturním a finančním centrem Severní Kalifornie a oblasti Sanfranciského zálivu. Se svými více než 825 000 obyvateli je 4. nejlidnatějším městem státu Kalifornie (po Los Angeles, San Diegu a San José) a 14. nejlidnatějším městem celých Spojených států. Po New Yorku je také druhým nejhustěji obydleným městem USA.
Město San Francisco (španělsky: "Svatý František") bylo založeno v roce 1776, kdy zde španělští kolonisté založili pevnost a misii pojmenovanou po Svatém Františkovi z Assisi. Kalifornská zlatá horečka z roku 1849 způsobila jeho rychlý růst a díky tomu se město stalo v té době největším na západním pobřeží USA. Poté, co bylo v roce 1906 ze tří čtvrtin zničeno zemětřesením a požárem, bylo San Francisco rychle obnoveno. Během Druhé světové války pak bylo hlavním přístavem, kde se naloďovala vojska pro Válku v Tichomoří. Po válce vedly přílivy vracejících se vojáků, masívní přistěhovalectví a další faktory k tomu, že se San Francisco stalo hlavním centrem liberalizačních snah ve Spojených Státech.
Město leží v nejsevernější části Sanfranciského poloostrova, jižně od úžiny Golden Gate v ústí Sanfranciského zálivu. Je to finanční, kulturní a dopravní centrum městské aglomerace San José-San Francisco-Oakland, ve které žije 8,4 miliónu lidí. Město je proslulé svými chladnými léty, mlhou, strmými kopci, rozmanitostí architektury a turistickými cíli, mezi kterými je most Golden Gate Bridge, lanová tramvaj, bývalé vězení na ostrově Alcatraz a čínská čtvrť. Díky velkému množství zajímavostí a památek je San Francisco vyhledávaným cílem turistů. Je označováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě


Soukromé stránky fotografií z mých cest
detail obrázkuJaroslav Farník
farnik@farnik.info
detail obrázku