Domů  Registrace

US_Wayoming | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » Galerie » US_Wayoming

US_Wayoming

Wyoming (anglická výslovnost výslovnost [waɪˈoʊmɪŋ]IPA, oficiálně State of Wyoming) je stát nacházející se na severu Spojených států amerických, v oblasti horských států v západním regionu USA. Wyoming hraničí na severozápadě a severu s Montanou, na východě s Jižní Dakotou a Nebraskou, na jihu s Coloradem, na jihozápadě s Utahem a na západě s Idahem.

Se svou rozlohou 253 600 km² je Wyoming desátým největším státem USA, v počtu obyvatel (600 tisíc) je však nejméně lidnatým státem a s hodnotou hustoty zalidnění 2 obyvatel na km² je na 49. místě. Hlavním a největším městem je Cheyenne se 60 tisíci obyvateli. Dalšími většími městy jsou Casper (60 tisíc obyv.), Laramie (30 tisíc obyv.), Gillette (30 tisíc obyv.) a Rock Springs (30 tisíc obyv.). Nejvyšším bodem státu je vrchol Gannett Peak s nadmořskou výškou 4209 m v pohoří Wind River Range. Největšími toky jsou řeky YellowstoneNorth PlatteGreen a Snake.

První průzkumníci evropského původu se do dnešního Wyomingu dostali teprve začátkem 19. století. Samotný region se nacházel na rozhraní koloniálních zájmů evropských mocností. Část oblasti byla od 16. století součástí místokrálovství Nové Španělsko, část patřila od 17. století Louisianě v rámci Nové Francie (v letech 1762–1800 rovněž španělské) a část spadala od roku 1819 pod Oregon Country, původně sporné území, od té doby spravované společně Spojeným královstvím a USA. Francouzské území odkoupily v roce 1803 spolu s celou louisianskou kolonií Spojené státy. Oregonské území připadlo USA v roce 1846. Španělská část byla od roku 1821 součástí samostatného Mexiko a od něj ji v roce 1848, na základě výsledku mexicko-americké války, získaly USA. Téměř neosídlená oblast zůstala rozdělená mezi několik amerických teritorií a v roce 1865 získala podle pensylvánskéhoWyoming Valley jméno Wyoming. V roce 1868 bylo díky postupnému nárůstu obyvatel zřízeno vlastní wyomingské teritorium, které bylo vyčleněno z částí teritorií dakotskéhoidažského a utažského. Wyoming se 10. července 1890 stal 44. státem USA.

Zdroj Wikipedie

US_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_WayomingUS_Wayoming

Soukromé stránky fotografií z mých cest
detail obrázkuJaroslav Farník
farnik@farnik.info
detail obrázku