Domů  Registrace

Nikaragua_Granada | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » Galerie » Nikaragua_Granada

Nikaragua_Granada

Město založeno již v roce 1524 na březích Velkého nikaragujského jezera, a to španělským objevitelem a dobyvatelem Franciskem Hernándezem de Córdoba (nikaragujská měna se nazývá podle tohoto objevitele). Francisco Hernández de Córdoba, jeden z nejvýznamnějších objevitelů v oblasti Střední Ameriky, byl ve službách Pedra Ariase de Avily, prvního královského guvernéra takzvané „Zlaté Kastilie“ (Castilla de Oro), území zahrnujícího dnešní Nicaraguu, Kostariku, Panamu a severní Kolumbii. Pedro Arias de Avila proslul svou krutostí nejen vůči indiánům, ale i vůči vlastním Španělům, které všechny považoval za možné zrádce španělské koruny a rebely. Nechal popravit např. objevitele Tichého oceánu (1513) Vaska Núñeze de Balbou a také samotného Franciska Hernándeze de Córdobu, kterého měl za možného mocenského konkurenta ohrožujícího jeho vůdčí postavení ve Střední Americe.

Datem svého založení (1524) je Granada nejstarším nikaragujským městem a jedním z nejstarších měst na americkém kontinentě (myšleno s výjimkou španělských měst na ostrovech v Karibském moři). Granada byla v koloniálních dobách významným přístavem, odkud se obchodovalo s metropolí Španělskem – obchodní lodě připlouvaly do Granady plavbou z Karibského moře proti proudu řeky San Juan vytékající z Velkého nikaragujského jezera. Jako bohaté obchodní město byla Granada během 17. a 18. století oblíbeným cílem anglických i francouzských pirátů. (Ve městě jsme viděli pevnost Nuestra Señora de Concepción, která měla město chránit před pirátskými útoky; při projížďce lodí po ostrůvcích u Granady jsme viděli zbytky pevnůstky San Pedro na jednom z těchto ostrovů, která měla totéž obranné poslání). 

V roce 1856 byla Granada vypálena americkým flibustýrem Williamem Walkerem.

Granada (na listině světového kulturního a historického dědictví lidstva UNESCO) je přezdívána jako „La Gran Sultana“ (něco jako „spanilá sultánka“) – podle velkého množství budov v maurském stylu: Španělé, kteří Granadu založili, včetně Franciska Hernándeze de Córdoby, pocházeli především z jihošpanělské Andalusie.

Historické budovy: Františkánský klášter (1529, dnes uzpůsobeno jako muzeum), Parque Colón (původní Plaza de Armas, centrální náměstí), Katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie (založena 1583, zničena Williamem Walkerem 1856, dnešní podoba z roku 1905).

Isletas de Granada:Česky „granadské ostrůvky“. Ostrůvky, kterých je ve vodách Velkého nikaragujského jezera kolem 360, jsou pozůstatky laviny či sesuvu kamení a sypkého lávového materiálu ze svahů sopky Mombacho (1.345 metrů nad mořem), která leží v blízkosti města Granada.

Nikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_GranadaNikaragua_Granada

Soukromé stránky fotografií z mých cest
detail obrázkuJaroslav Farník
farnik@farnik.info
detail obrázku