Domů  Registrace

Kostarika_řeka Tércoles | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » Galerie » Kostarika_řeka Tércoles

Kostarika_řeka Tércoles

Na řece Río Grande de Tárcoles („tárcoles“ = v indiánském jazyce znamená „krokodýlí řeka), která je jedním ze čtyř větších kostarických toků ústících do Pacifiku (něco málo přes 100 kilometrů), jsme podnikli „krokodýlí safari“ s projížďkou mezi mangrovy při ústí řeky Tárcoles. 

Ústí řeky Tércoles je největší kolonií divoce žijících krokodýlů na světě (odhaduje se, že na jednu míli toku řeky připadá 80 – 240 krokodýlů).

Latinským zoologickým názvem Crocodylus acutus, španělsky „cocodrilo narigudo“ = krokodýl se špičatým nosem. Je územně nejrozšířenějším a největším z celkem 4 druhů krokodýlů žijících v Americe: 1) krokodýl americký, 2) krokodýl orinocký (Venezuela, povodí Orinoka), 3) krokodýl kubánský, 4) krokodýl severoamerický (nazývaný také aligátor). 

Rozšíření krokodýla amerického podél západního pacifického pobřeží Ameriky od Mexika, přes Střední Ameriku, Kolumbii (kde byl téměř vyhuben nadměrným lovem v 60. letech 20. století na kůže) až po Ekvádor.

Rozdílnosti mezi krokodýlem americkým a severoamerickým aligátorem: krokodýl americký má čenich do tvaru „V“ (proto ve španělštině krokodýl se špičatým nosem), kdežto aligátor do zakulaceného tvaru „U“. U krokodýla amerického jsou vidět obě řady zubů dolní i horní, u aligátora jen horní.

Krokodýl americký dosahuje velikosti do 5 metrů a váhy kolem 450 kilogramů. Přirozeným prosředím krokodýla amerického je sladká voda nebo poloslaná voda, občas se objevuje i v moři (má oči opatřené zvláštními žlázami zajišťujícími vylučování soli – odtud rčení o krokodýlích slzách). Hnízdo na březích řek, kam samice kladou 30 až 60 poměrně velkých vajec, mláďata jsou po vylíhnutí velká pouze kolem 25 centimetrů.

Kostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka TércolesKostarika_řeka Tércoles

Soukromé stránky fotografií z mých cest
detail obrázkuJaroslav Farník
farnik@farnik.info
detail obrázku