Domů  Registrace

JAR_Kapské město | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » Galerie » JAR_Kapské město

JAR_Kapské město

Kapské Město     

(afrikánsky: Kaapstad /ˈkɑːpstɑt/, anglickyCape Town [ˈkeɪptaʊn], xhosaiKapa) je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Western Cape a zároveň legislativní hlavní město Jihoafrické republiky, sídlí tu jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím (mimo jiné Stolová hora nebo mys Dobré naděje) je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa a stalo se oblíbeným turistickým cílem. Kapské Město bylo první evropskou osadou na území dnešní Jihoafrické republiky, proto je jihoafričany často označováno jako „Mother City“ – mateřské město.

Kapské Město založil v roce 1652 Jan van Riebeeck jako zásobovací stanici pro holandské lodě plující do východní Afriky, Indie a Asie; toto místo bylo ideální pro založení přístavu, protože se nachází v zátoce chránící lodě před rozbouřeným mořem. Kvůli ochraně před domorodým obyvatelstvem postavili Holanďané pevnost Fort de Goede Hoop – dnešní Castle of Good Hope.

Počet obyvatel ale rostl jen velmi pomalu a se vzrůstajícími požadavky na pracovní sílu začala holandská Východoindická společnost dovážet otroky z Madagaskaru, Indie, Malajsie a Indonésie. V této době žilo ve městě málo evropských žen, proto vznikala četná smíšená manželství mezi Evropany a domorodými Afričankami nebo Asiatkami, jejich potomci se dnes označují jako Cape Coloureds.

Během následujících 150 let pod nizozemskou správou se z Kapského Města stal důležitý přístav poskytující odpočinek námořníkům plujícím dále do Asie. V průběhu americké války za nezávislost na konci 18. století stáli Nizozemci společně s Francouzi na straně Američanů, což mělo za následek vojenské střety mezi Británií a Nizozemím. Po bitvě u Muizenbergu v roce 1795 obsadili Britové dočasně Kapské Město, na základě mírové smlouvy v roce 1803 ale připadlo zpět Nizozemcům. Po další prohrané bitvě u Bloubergstrandu (asi 25 km severně od Kapského Města) v roce 1806 a poté, co se holandská Východoindická společnost dostala na pokraj bankrotu, připadlo Kapské Město i s celou kolonií od 13. srpna 1814 definitivně Britské koruně.

Objev nalezišť zlata a diamantů ve městě Witwatersrand blízko Johannesburgu vyvolal na konci 19. století v jižní Africe zlatou horečku. Kapské Město následně sice ztratilo prvenství v počtu obyvatel, ale na druhou stranu velice profitovalo ze zvýšeného obchodního ruchu. Právě tehdy vydělal jmění tehdejší ministerský předseda Kapské kolonie Cecil Rhodes, toho času žijící v Kapském Městě, jako majitel těžební společnosti De Beers, která dodnes těží nejvíce diamantů na světě. V této době také eskalovalo napětí mezi britskou koloniální správou, novými přistěhovalci (nazývanými „uitlanders“) a Búry, potomky nizozemských přistěhovalců, kteří se snažili zakládat vlastní státy ve středu země. Důsledkem tohoto napětí byly dvě búrské války; po vítězství v obou střetnutích vyhlásili Britové v roce 1910 Jihoafrickou unii s Kapským Městem jako legislativním hlavním městem.

JAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské městoJAR_Kapské město

Soukromé stránky fotografií z mých cest




detail obrázkuJaroslav Farník
farnik@farnik.info
detail obrázku