Domů  Registrace

SKOPJE | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » EVROPA » MAKEDONIE » SKOPJE

SKOPJE

SKOPJE 

Město je situováno v severozápadní části Republiky Makedonie na řece Vardaru na křižovatce středověkých obchodních cest z Bělehradu k Egejskému moři a z Dubrovníku do Konstantinopole. Jižně nad městem se vypínají hory masivu Jakupica (Torbešija). Tato příznivá poloha z něj v historii učinila důležitý obchodní uzel a zajistila mu prosperitu, která v osmanských dobách přinesla rovněž prolínání mnoha kultur. Návštěvník tak může vedle sebe obdivovat jak četné mešity, tak i kostely a další významné stavby.

Podle sčítání obyvatelstva v roce 2002 žije ve městě Skopje více než 500 000 lidí (tehdejší počet byl 506 926 obyvatel). Co se týče etnického složení obyvatelstva, tvoří Makedonci zhruba dvě třetiny, tj. 66,75 %. Následují Albánci s 20,49 % a Romové s 4,63 %. Jako Srbové se v roce 2002 zapsalo 2,82 % obyvatel. Turci s 1,70 % a Bosňáci s 1,50 %. Ostatní méně početné menšiny doplňují obraz pestrého složení obyvatelstva hlavního města Makedonie.

V dobách existence socialistické Jugoslávie Skopje zaznamenalo značný populační růst. Po rozpadu společného státu v roce 1991 se Skopje stalo hlavním městem Makedonie.

Ve snaze zatraktivnit město se makedonská vláda rozhodla na konci první dekády 21 století přijmout plán komplexního rozvoje města, v rámci kterého bylo centrum Skopje obohaceno o četné sochy a umělecké objekty a také muzea.

  Skopje

  SKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJESKOPJE

  Soukromé stránky fotografií z mých cest
  detail obrázkuJaroslav Farník
  farnik@farnik.info
  detail obrázku