Domů  Registrace

Hoi An | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » ASIE » VIETNAM » Hoi An

Hoi An

Hoi An (viet. Hội An) je malé město ve středním Vietnamu, v provincii Quang Nam (viet. Quảng Nam), situované při ústí řeky Thu Bon (viet. Thu Bồn). Má přes 80 000 obyvatel (2002). Od 16. století bylo toto místo významným námořním přístavem, významným pro celý region pevninské části Jihovýchodní AsieEvropané znali město v době jeho největší slávy v 16.-17. století pod jménem Faifo. Díky tomu, že se zde usazovali cizí obchodníci, smísilo se zde při výstavbě města velké množství architektonických stylů. Historické jádro města se dochovalo v autentické podobě do dnešních dnů a je památkově chráněno. Pro svůj jedinečný ráz a zachovalost byl Hoi An v roce 1999 připsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Domy ve starých uličkách v Hoi Anu vynikají svou architekturou, v níž se slučují různé vlivy (čínské, japonské, portugalské).

Řada domů patřila obchodníkům, jejichž potomci je stále obývají. Mnohé budovy jsou ze dřeva, v bohatších domech jsou trámy zdobené bohatými řezbami a inkrustacemi. Řada z domů je zastřešena typickými prohnutými taškami. Do seznamu památek je zapsáno více než tisíc objektů, mezi nejznámější stavby patří japonský krytý most ze 16. století, několik shromažďovacích a obřadních síní bývalých čínských kongregací (fu-ťienskékantonskékuej-čouskéaj.), jakož i řada zdobných soukromých domů, převážně ze dřeva.

Hoi An se stal díky své dávné prosperitě i místem, kde se dařilo četným řemeslům (řezbářství, keramika, krejčovské dílny, výroba lampionů), jež v současnosti zažívají s přílivem turistů nový rozkvět. S Hoi Anem je spojeno také několik místních kulinářských specialit.

 

PŘEVZATO z cs.wikipedia

    Vietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi AnVietnam_Hoi An

    Soukromé stránky fotografií z mých cest
    detail obrázkuJaroslav Farník
    farnik@farnik.info
    detail obrázku