Domů  Registrace

Hanoi | Fotogalerie a zprávy z cest

Nacházíte se zde: www.farnik.info » ASIE » VIETNAM » Hanoi

Hanoi

První zmínky o lokalitě pocházejí již z poloviny 10. století n. l., kdy byl severní Vietnam pod čínskou vládou. V čínských kronikách o ní nacházíme záznamy z 6. století. V roce 1010 si první král vietnamské dynastie Ly (v. Lý, 1010–1225), Ly Thai To (v. Lý Thái Tổ), zvolil toto město jako své sídelní město a přesunul se sem z dosavadního Hoa Lu (v. Hoa Lư). Nové hlavní město své říše Dai Co Viet (v. Đại Cổ Việt) nazval Thang Long (v. Thăng Long, „Město vzlétajícího draka“). Až do počátku 19. století byl Thang Long s přestávkami nejdůležitějším centrem celé říše, několikrát však bylo přejmenováno. Teprve na přelomu 18. století bylo město připraveno o svůj výsadní význam, neboť vzbouřenecká dynastie Tay Son (1778–1802) a následně královská dynastie Nguyen (1802–1945) učinily novým střediskem říše středovietnamské město Hue.

V roce 1831 dal druhý panovník dyl. Nguyen, Minh Mang (v. Minh Mạng), přejmenovat Thang Long na Ha Noi (v. Hà Nội, „Město na vnitřní straně řeky“ – „vnitřní“ stranou se rozuměl jižní břeh Rudé řeky), toto jméno bývá do češtiny tradičně přepisováno jako Hanoj. V r. 1883 se Hanoj stala hlavním městem francouzského protektorátu Tonkin, zahrnujícího dnešní severní Vietnam. V letech 1954–1976 byla Hanoj hlavním městem severního Vietnamu (tj. Vietnamské demokratické republiky), od r. 1976 je hlavním městem a politickým centrem sjednoceného Vietnamu (Vietnamské socialistické republiky).

Jádro dnešního moderního města bylo vyprojektováno za francouzské koloniální vlády mezi lety 1887 a 1946. Během americké války v Indočíně v letech 19641975, bylo město velmi silně bombardováno a velká část jeho zástavby byla poškozena či zničena.

Od 90. let zaznamenává Hanoj poměrně prudký hospodářský růst, který je však také doprovázen značným nárůstem populace a naráží na dosud neřešené problémy s infrastrukturou.

V současnosti existuje v Hanoji už 9 rozsáhlých průmyslových zón, staví se další průmyslové parky. Ve městě vzniká 8,4 % HDP celého Vietnamu. Vedle výrobního (textilcement, strojní součástky, chemikálie, v posledních letech ale stále více i elektronikasoftware) a zpracovatelského průmyslu je Hanoj významným centrem služeb (nárůst zejména v turistice) a obchodu.

V současnosti probíhá velké množství rozsáhlých stavebních projektů, které zahrnují i celé urbanistické zóny, jako Trung Hoa-Nhan Chinh nebo My Dinh, kde bylo mj. postaveno velkolepé moderní Konferenční centrum či Národní stadion. Investují se velké částky do budování nových komunikací (několik nových mostů přes Rudou řeku, obchvatové silnice), odkládá se však komplexnější řešení dopravní infrastruktury. Dopravní situace v Hanoji je stále více alarmující (neustálé zácpy, znečištěné ovzduší, hlučnost), existuje jen jediný veřejný dopravní prostředek, autobusy. Většina Hanojanů se proto přemisťuje na vlastní motorce.

PŘEVZATO z cs.wikipedia

    Vietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_HanoiVietnam_Hanoi

    Soukromé stránky fotografií z mých cest
    detail obrázkuJaroslav Farník
    farnik@farnik.info
    detail obrázku